Skip to main content

Yksi HIFK:n tämän kauden viestinnällisistä tavoitteista on avoimuus. Järjestimme viime viikolla sosiaalisen median kanavissamme mahdollisuuden lähettää kysymyksiä ennen Ykkösen kauden alkamista. Kysymyksiin vastasivat toimitusjohtaja Perttu Hillman sekä urheilujohtaja Teemu Kankkunen. HIFK kiittää lukuisista saaduista kysymyksistä! Aiheet koskivat muun muassa tavoitteita tälle kaudelle sekä tuleville vuosille, myyntipuolta, kotistadionia, pelaaja-asioita sekä junioripuolta. Vastaukset pääset lukemaan tästä artikkelista. 

TAVOITTEET TULEVALLE KAUDELLE JA LÄHIVUOSILLE

Mitkä ovat HIFK:n 2023 tavoitteet? Kauden päätavoite tai joukkueen virallinen tavoite?
Perttu: Pelata hieno kausi. Meillä on käynnissä kolmen vuoden projekti, jonka aikana on tarkoituksena nousta Veikkausliigaan.Tema: Tarjota kannattajille ja yhteisölle hienoja hetkiä, sekä elämyksiä. Palauttaa toiminta sille tasolle ja sen näköiseksi, että jokainen seuraaja voi olla ylpeä joukkueesta.

Mitä odotuksia on kaudelle?Perttu: Voittoja. Toiveissa on, että mahdollisimman moni löytäisi Boltille meidän kotiotteluihin.Tema: Useampi nuorempi pelaaja breikkaa, kokeneemmat pelaavat erinomaisen kauden ja joukkue on sarjan epämiellyttävin vastustaja pelata vastaan, varsinkin kotona.

Minkälaisia sarjasijoituksia HIFK lähtee tavoittelemaan Ykkösessä?Perttu: Mahdollisimman korkeita.Tema: HIFK on kilpaurheiluseura, joka pelaa aina voitosta.

Entä pidemmän aikavälin tavoitteet? Tulevien kausien tavoitteet?Perttu: Nousta Veikkausliigaan ja jatkaa siitä eteenpäin.Tema: 1. Rakentaa toiminta kestävälle pohjalle. 2. Joukkueen identiteetti ja arvomaailma IFK:n näköiseksi. 3. Mennä näiden raamien sisällä vuosi vuodelta eteenpäin.

Mikä on tavoitevuosi liigaan nousulle?Niin nopeasti, kuin sinne pelaamalla päästään.

Missä näet HIFK:n 2026?Perttu: Veikkausliigassa ja mahdollisesti Euroopan kentillä.Tema: Omalla harjoituskentällä, valmistautumassa johonkin, mitä seura ei ole vuosikymmeniin kokenut.

HIFK:N KOTISTADION

Onko HIFK:lla suunnitelmaa omasta stadionista?Perttu: HIFK:lla on haaveita oman stadionin suhteen.

Palataanko me ikinä pelaamaan kokonaista kautta Bragulla? Miksi?Perttu: Ei ainakaan näillä näkymin. Ykköstä ja Veikkausliigaa emme mahdu pelaamaan Bragulle – kiitos sitoutuneen kotiyleisön.
Tema: Koska Bragun katettuun katsomoon mahtuu 400 ihmistä ja me olemme tätä kirjoittaessa maaliskuussa myyneet jo yli 650 kausikorttia. Bragu ei muutenkaan täytä Ykkösen lisenssimääräyksiä moneltakaan osin, eikä sitä myöskään voi kehittää, koska sinne ei saa rakentaa mitään.

PELAAJA-ASIAT

Mikä on HIFK:n pelaajabudjetti vuodelle 2023?
Pelaajabudjetti on divarin keskitasoa tai hieman mediaanin alapuolella.

Onko joukkue valmis? Onko hyökkäykseen tulossa vielä uusia hankintoja?
Tema: Lähes. Riippuu siitä, miten pelimerkkipino kasvaa. Nyt olisi muuten hyvä hankkia kausikortti, mikäli jollain ei sellaista vielä ole.

Miksi viime kauden maalivahti Almeida päästettiin pois?Tema: Joukkueen uudelleenrakennuksessa ja valintoja tehdessä pitää katsoa kokonaiskuvaa niin lyhyellä, kuin pitkällä tähtäimellä. Jokaisella pelaajalla on potentiaalinsa, sekä vahvuutensa ja heikkoutensa, joiden pitää sopia siihen pelitavalliseen linjaan mitä halutaan.

Unelmapelaaja HIFK:lle: Jos saisitte valita yhden, kuka sopisi parhaiten HIFK-henkiseen seuraan?Perttu: Koko nykyinen joukkue on täynnä hyviä jätkiä ja pelimiehiä.Tema: HIFK:hon sopii parhaiten pelaaja, joka kokee seuran omakseen ja haluaa olla osa sitä. Tämän vuoksi minun on mahdotonta vastata tai valita yhtä.

HIFK:N JUNIORIT JA YHTEISTYÖ

Milloin HIFK:n omat juniorit saavat näytönpaikkaa edustuksessa?
Meillä on jo nyt olemassa putki, missä omilla junioreilla on mahdollisuus nousta reservijoukkueen, eli HIFK/2:n kautta edustusjoukkueeseen.

Pyritäänkö junnuja tuomaan kokoonpanoihin mukaan kuinka paljon?Perttu: Ilman muuta, jos on eväitä.Tema: Tottakai. Reservijoukkue pelaa Kolmosessa ja mikäli pelaaja osoittaa olevansa sillä tasolla joukkueensa parhaimmistoa, on se lyhin tie edustusjoukkueeseen.

Millaisia tulevaisuuden suunnitelmia junioritoiminnan kehittämiselle on?HIFK Soccer Rf. (=junioripuoli) on työstämässä uutta strategiaa tuleville vuosille ja siihen kuuluu muun muassa pelaajamäärän kasvattaminen. Edustusjoukkueen näkökulmasta vanhimpien junioreiden ja reservijoukkueen toiminnan on tähdättävä siihen, että edariin on seuran sisältä tarjolla kilpa- ja huippu-urheiluun valmiita pelaajia.

Lähivuosina on luotava vanhempien junioreiden suhteen kehitys- ja jalostuspolku, missä nuorten pelaajien on mahdollista nousta kilpailukykyisen ja laadukasta toimintaa tarjoavien B-, A-junioreiden, sekä reservijoukkueen kautta edustusjoukkueeseen.

Kuinka paljon juniorityöhön on satsattu?Ei riittävästi. Helsinki on haastava paikka ottaa jalansijaa vahvojen junioriseurojen seasta. Meidän tulee löytää omat keinomme ja tapamme toimia tässä ympäristössä.

MYYNTI JA TOIMISTO

Miksi hommat näyttää nyt siltä, että asiat osataan? Mitä on muuttunut viime vuodesta toimistolla?Perttu: Täällä on hyvä ja sitoutunut porukka, joka osaa tehdä yhteistyötä.Tema: Suunnitelmallisuus, realismi ja kokonaiskuvan tunteminen.  Sekä se, että me olemme täällä seuraa varten, eikä päinvastoin.

Miltä näyttää yritysmyynti ensi kaudelle?Perttu: Yhteistyökumppaneita on saatu ja lisää pyritään hankkiman. Markkina on hieman hankala, mutta HIFK:lla on kuitenkin kysyntää.
Tema: Paremmalta kuin vuosikausiin.

Pystyykö Klubin asemaa Stadissa haastamaan mitenkään myynninnäkökulmasta? Miten?Perttu: Luonnollisesti pystyy, mutta vaatii valtavasti työtä.
Tema: Pystyy, koska IFK:lla on oma paikkansa ihmisten sydämissä. Meidän on tosin otettava hattu nöyrästi käteen ja osoitettava kaikille mahdollisille sidosryhmille, että pyrimme rakentamaan aitoa ja kestävällä pohjalla olevaa stadilaista IFK:ta.

MUUT KYSYMYKSET

Kummalla on parempi maastaveto?
Joukkueurheilussa yhteistulos ratkaisee. 

Mitä johtajille kuuluu?
Aurinko lämmittää ja keinonurmi vihertää. Pitkä talvi on painettu hommia ja kohta nähdään missä mennään urheilullisesti.

Kuinka monta vapaapotkumaalia Tema on pelaajaurallaan tehnyt?Tema: 1900-luvulta ei löydy riittävää dokumentointia, joten lopullista määrää on vaikea sanoa. Kymmeniä, jos treenit lasketaan mukaan.