Skip to main content

Hyvät IFK:laiset,

On tullut aika sanoa omalta osalta kiitos ja (kohta) näkemiin.

Lopetan puheenjohtana 30.6.2024, ja toiminnanjohtajan tehtävissä jo 31.5.2024.

Päätöksen taustalla ei ole dramatiikkaa, vaan jo viime syksynä hallitukselle ja yhdistyskokoukselle ilmoitettu asia. Olen toiminut seuran puheenjohtajana kohta 10 vuotta, ja koen, että sekä seuralle että minulle tekisi hyvä vaihtaa puheenjohtajaa. Tulen jatkamaan puheenjohtajana vielä kesäkuun ajan, mutta 1.7.2024 alkaen seura tarvitsee uuden puheenjohtajan.

Toiminnanjohtajan tehtävät ja operatiivinen vastuu siirtyvät jo kesäkuun alussa Mikael ”Migu” Airavalle.
Migu tulee siis toimimaan henkilökunnan ylimpänä esimiehenä hallituksen alaisuudessa.

HIFK on uuden strategiakauden alussa, jossa seuraavat 5-10 vuotta ovat tärkeää aikaa. Torstaina (ylihuomenna) pidettävä yhdistyskokouskeskustelu tulevaisuudesta on tässä mielessä tärkeä:

  • mihin suuntaan HIFK:n jalkapallo lähtee kehittymään?
  • mihin HIFK Soccer rf suuntaa voimavaransa?
  • mitä priorisoimme?
  • ehdotus siitä, miten saisimme rekisteröintikiellon (Piccareta-kiista) pois päiväjärjestyksestä

Sen jälkeen tulemme pitämään ylimääräisen yhdistyskokouksen kesäkuun puolivälissä, jossa valitaan uusi puheenjohtaja ja täydennetään hallitusta. Kokoukseen tulee kutsu erikseen. Ehdokaskyselyitä on ollut jonkun verran, mutta jos sinulla on hyviä ehdokkaita puheenjohtajaksi tai hallitukseen, ole ihmeessä yhteydessä minuun tai hallituksen jäseniin.

Kymmeneen vuoteen mahtuu paljon ihmisiä, kokemuksia, tunteita, iloa ja kyyneleitä. En sano vielä hyvästejä, koska jatkan vielä reilun kuukauden. Halusin kuitenkin jo tässä vaiheessa kertoa muutoksesta, jotta kaikki seuran jäsenet ja sidosryhmät voivat varautua henkilövaihdoksiin kesä- ja heinäkuussa.

Eli yhteenvetona:

  • Mikael ”Migu” Airava aloittaa toiminnanjohtajana 1.6.2024
  • Kesäkuussa valitaan uusi puheenjohtaja, joka aloittaa tehtävässään 1.7.2024
  • Kesäkuussa on myös mahdollisuus hallituksen täydentämiseen
  • Tiedotamme puheenjohtaja- ja hallitusehdokasasettelusta myöhemmin

Ystävällisin terveisin,

Christoffer Perret,
puheenjohtaja, HIFK Soccer rf