Skip to main content

HIFK:n legenda ja jalkapallon kunniapuheenjohtaja Gary Sundberg on kuollut 81 vuoden ikäisenä.

Gary debytoi 17-vuotiaana Helsingin IFK:n edustusjoukkueessa, teki pitkän pelaajauran, ja toimi myöhemmin seuran puheenjohtajana ja kunniapuheenjohtajana. Hän oli mukana pelastamassa HIFK:n jalkapallojaostoa, hän oli paikalla kun HIFK nousi Veikkausliigaan 4.10.2014. Hän oli mukana Väiskin tekonurmikentän rakentamisessa, ja yksinkertaisesti paikalla aina kun HIFK:n jalkapallossa tapahtui. Hän oli pelaaja, maalintekijä, seuran mies.

Gary teki menestyksestä uraa myös liikemiehenä, ja valittiin mm Suomessa vuoden liikemieheksi vuonna 1983.

HIFK haluaa kunnioittaa hänen muistoaan, sekä ottaa osaa omaisten ja ystävien suruun. Suuri mies on poissa, mutta muistonsa elää aina. En gång kamrat, alltid kamrat.

Lue lisää Garyn historiasta HIFK:ssa: