Skip to main content

Veikkausliigajoukkueiden karsinnat uudistuneessa Suomen Cupissa alkavat HIFK:n osalta tammikuun lopussa kun HJK isännöi Talin jalkapallohallissa pelattavaa vuoden ensimmäistä Stadin Derbyä tiistaina 29.1. klo 17:00. Liput ottelun vieraskatsomoon voi hankkia tästä.

IFK:n tuore päävalmentaja Tor Thodesen on tuonut jo heti alusta alkaen uudenlaista tekemistä edustusjoukkueen harjoitteluun ja valmistautumiseen.

–  Joukkueemme harjoittelu on käynnistynyt täydellä teholla tammikuussa. Suomen Cupin käynnistyessä osaltamme on harjoittelussa meneillään
varsin raskas vaihe, jonka aikana luodaan pohjaa tulevaa Veikkausliiga -kautta varten. Vaikka suhtaudumme kaikkiin otteluihin ammattilaisurheilun edellyttämällä vakavuudella, emme tule tekemään kompromisseja Veikkausliigaan valmistautumista ajatellen,  norjalaisvalmentaja kommentoi.

Suomen Cupin ottelut IFK:n osalta jatkuvat helmikuussa otteluilla FC Lahtea (2.2.2019 / Mukkula) ja FC Honkaa (9.2.2019 / Tali) vastaan.

Palloliiton pääyhteistyökumppani, Ilta-Sanomat ja Ruutu ovat mukana vahvasti uudistuneessa Suomen Cupissa. Ruutu lähettää karsintalohkoista lähtien kaikista Suomen Cupin otteluista suoran ottelulähetyksen. Ottelut löytyvät osoitteessa: ruutu.fi/suomencup

Tilaamalla Ruudun voit nyt myös tukea HIFK:ta, uutena Ruutu -tilaajana saat ensimmäisen kuukauden maksutta ja jokaisesta seuratunnuksella tehdystä tilauksesta kilahtaa seuran kassaan 5€. Tilauksia voi tehdä 31.5.2019 saakka ja ostot tulee tehdä osoitteessa ruutu.fi/lahjakortti. Käytäthän tilauksen yhteydessä seuran tunnusta, SC19HIFK