Skip to main content

HIFK Fotboll ja Matias Hänninen ovat allekirjoittaneet kaksivuotisen sopimuksen. Viime kaudella Hänninen, 26, pelasi 28 ottelua, joista 22 kertaa esiintyi avauskokoonpanossa. Tilille jäi myös yksi maali sekä kaksi maalisyöttöä.

Seuraava kausi on Hännisen yhdeksäs kausi IFK:ssa ja ”Masa” onkin erittäin suosittu kannattajien keskuudessa.

– Kun mietitään tämän vuosikymmenen IFK-pelaajaa, on Hänninen yksi ehdokkaista. Masa tuli meille nuorena poikana kaudelle 2010, kun pelasimme Kakkosta ja hän on siitä lähtien ollut tärkeä osa joukkuetta, sarjatasosta riippumatta. Kannattajienkin suosikki on puolustajana erittäin vaikea ohitettava. Yhtenä joukkueen kovakuntoisimmista hän jaksaa myös osallistua aktiivisesti hyökkäyksiin ja kykenee lisäksi maalintekoon, kommentoi päävalmentaja Teemu Kankkunen.

Masa, aloitat yhdeksännen kauden IFK:ssa, voidaanko väittää, että olet jo ”yhden seuran pelaaja”?

– Tosiaan, yhdeksäs kausi starttaa HIFK:ssa, enkä voisi juuri olla onnellisempi. En tietenkään pysty lupaamaan pelaavani koko loppu-uraa Tähtirinnoissa. Viihdyn kuitenkin hyvin mahtavassa, upeassa ja ainutlaatuisessa seurassa, joten en näe syytä lähteä pelaamaan muualle. Viime kaudella taisin puolitosissani huudella siirrosta Sunderlandiin, mutta tuskin kukaan otti vakavasti puheitani. Nyt on muutenkin tarkoitus keskittyä puhumisen sijasta tekoihin. Asiat on tehtävä niin hyvin kuin mahdollista – ei enää tekosyitä.

Viime kausi oli pettymys. Jos käännetään katseet seuraavalle kaudelle, mitä joukkueen ja seuran pitäisi tehdä, että tuleva kausi olisi mahdollisimman menestyksekäs?

– Ensimmäinen asia on saada HIFK identiteetti takaisin jokaiseen pelaajaan. Jokainen seuran paitaan pukeutuva tietää, minkälaisessa ympäristössä on. Itse haluan, että kauden 2018 HIFK on periksi antamaton, sähäkkä ja yllättävä. Viimeiseen pariin vuoteen emme ole ollut täysin se sama HIFK, jollaisena meidät divariaikoina ja varsinkin ensimmäisellä liigakaudella tunnettiin. Voin kirjoittaa pitkänkin listan arvoista ja teeseistä, joita HIFK:laisuus edustaa, mutta kyllä kaikki lähtee sydämestä. Siitä, että oikeasti välittää ja on valmis antamaan kaikkensa, oli tilanne mikä tahansa. Haluan omalla esimerkilläni näyttää jokapäiväisessä tekemisessä, että olen HIFK:n arvoinen pelaaja. Haluan myös, että pukukopissa jokaisella on hyvä ja luottavainen tunnelma. Tavoite on saada yksi iso, yhtenäinen jengi, jossa jokainen välittää joukkueesta ja seurasta älyttömästi. Jengi, jossa kaikki puhaltaa yhteen hiileen, niin että saataisiin jokainen pelaaja täysillä mukaan tähän käsittämättömän hienoon seuraan.

Mainitsit HIFK:laisuudesta jo, mutta mitä seura merkitsee sinulle henkilökohtaisesti?

– HIFK:ssa saan olla oma itseni. Seura merkitsee minulle niin paljon, että se pyörii mielessä ennen nukkumaanmenoa ja aamulla kun herään. HIFK:sta olen saanut – toivottavasti – elinikäisiä ystäviä. Seurassa olen myös saavuttanut enemmän kuin olisin koskaan uskonut jalkapallon osalta pystyväni saavuttamaan. Ne tunneskaalat – niin voiton antama euforia, kuin tappion aikaansaama järkyttävä pettymyskin, eivät ole olleet missään muualla mitään verrattuna HIFK:hon. Yksinkertaisesti: En gång, alltid!

Entä mitkä ovat omat tavoitteesi seuraavalle kaudelle?

– Haluan ensi kaudella olla paras versio itsestäni – eli parempi pelaaja ja urheilija kuin koskaan aikaisemmin. En halua asettaa mitään maali- tai syöttötavoitteita, sillä sellainen on laitapuolustajalle ehkä hieman turhaa. Jos, ja toivottavasti kun, olen parhaimmillani, ne hyvät otteet – tehot ja muut onnistumiset – tulevat siinä ohessa.

HIFK:n sopimustilanne 19.12.2017 / HIFK:s spelarsituation 19.12.2017
Daniel Kollar
Pauli Kuusijärvi
Tuukka Andberg
Matias Hänninen
Jani Bäckman
Daniel Rantanen
Tommi Jyry
Antti Ulmanen
Abaas Ismail
Nikolas Saira

Matias Hänninen fortsätter i HIFK.

HIFK Fotboll och Matias Hänninen har skrivit under ett tvåårigt kontrakt. Ytterbacken spelade förra säsongen 26 matcher, varav 22 från start. Under dessa noterades han för ett mål och två assist.

Följande säsong blir Hänninens nionde raka säsong i de stjärnprydda.

– Hänninen är en av kandidaterna för årtiondets IFK-spelare. ”Masa” kom till oss 2010 som en ung kille, när vi spelade i Tvåan, och har sedan dess varit en viktig del av laget, oberoende av serienivå. En talangfull kille som också är en av supportrarnas favoriter. En av dom mest vältränade i laget, som gör att han inte bara orkar jobbat hemåt men också aktivt deltar i anfallsspelet och kan avsluta, kommenterar chefstränare Teemu Kankkunen.

Masa, du påbörjar din nionde raka säsong för IFK, kan man påstå att du är en ”en-klubbs spelare”?

– Som sagt, nionde säsongen i HIFK och jag kunde inte vara lyckligare. Jag kan såklart inte lova att jag skulle spela hela min karriär i de stjärnprydda, men ifall jag trivs så här väl i en fantastiskt, fin och unik förening, så ser jag ingen orsak för mig att spela någon annanstans. Förra året tror jag att jag lite halvseriöst hojtade om en transfer till Sunderland, men troligtvist tog ingen det för allvarligt. För övrigt är det hög tid om att istället för snack börja fokusera på riktiga handlingar. Jag ville inte höra en enda ursäkt längre, utan allt som kan göras skall göras så väl som möjligt.

Senaste säsongen var en stor besvikelse. Men om vi vänder blickarna mot inkommande säsong, vad måste laget göra för att nästa säsong återigen skall bli framgångsrikt?

– Det första vi måste göra att återinföra en slags ”IFK:het” i spelarnas undermedvetande. Att alla som klär sig i den röda skjortan vet i vilken omgivning de är. Själv vill jag att HIFK 2018 är obekevlig, elaka och överraskande. Dom senaste två säsongerna har vi inte varit det samma IFK som vi var under tiderna i dom lägre divisionerna och under första säsongen i Veikkausliigan. Jag kan skriva en lång lista om vilka värden och teser som ”IFK:het” representerar, men allting grundar sig på att visa hjärta. Det att man påriktigt bryr sig och är redo att ge sitt allt, oavsett situationen. Jag vill genom hårt arbete i det vardagliga tränande visa ett gott exempel på hur man skall vara som spelare i HIFK. Jag vill också att alla i omklädningsrummet har en bra och pålitlig känsla. Målet är att få ett stort och sammansvetsats lag, där alla bryr sig om laget och föreningen. Ett lag, där alla drar åt samma håll, så att vi får hela laget att bli en del av denna fantastiskt fina förening.

Du nämnde lite om ”HIFK:het”, men vad betyder HIFK för dig personligen?

– I HIFK får jag vara mig själv. Föreningen betyder väldigt mycket för mig, så pass mycket att det är det första jag tänker föra jag går och lägger mig och det första jag tänker på då jag vaknar. Från HIFK har jag fått – förhoppningsvist – livslånga vänner. Inom föreningen har jag också uppnått mer än vad jag någonsin drömt om att uppnå. Dom känslorna jag upplevt – såväl euforin efter vinster som missnöjet efter förlusterna – har inte varit lika starka som just hos HIFK. Helt enkelt sagt: en gång, alltid!

Hur är det med dina egna målsättningar inför följande säsong?

– Jag vill nästa säsong vara den bästa versionen av mig själv. Alltså en bättre spelare och idrottare än någonsin tidigare. Jag tänker inte lägga upp några mål för hur många mål och assist jag tänker göra, för att det känns lite onödigt för en ytterback. Om, och förhoppningsvist när, jag är som bäst så hoppas jag att på att resten – mål och assist – kommer som en självklarhet.

HIFK Fotbollin kausikortit kaudelle 2018 ovat nyt myynnissä!

HIFK Fotboll jatkaa yhteistyötä Ticketmaster Suomen kanssa. HIFK:n kausikortit ovat ostettavissa
Ticketmasterin verkkokaupan lisäksi kaikista Ticketmasterin lippukaupoista. Smartumin sivuilta voit myös tarkistaa lippukaupat, joissa maksutavaksi hyväksytään liikunta- ja kulttuurisetelit.

Sinun tulee olla rekisteröitynyt Ticketmasterin käyttäjäksi hankkiaksesi HIFK Fotbollin kausikortin.
Rekisteröintivaiheessa pyydämme kiinnittämään erityishuomiota antamaanne sähköpostiosoitteeseen ja
postiosoitteeseen, sillä yhteydenotot liittyen kausikorttitarjouksiin tullaan ensisijaisesti tekemään
sähköpostilla. Postiosoitteen tulee olla oikea, sillä kausikortti lähetetään annettuun
osoitteeseen. Ensimmäiset kausikorttilähetykset tapahtuvat helmikuussa 2018.
Näin ostat HIFK:n kausikortin Ticketmasterin verkkosivuilta.

1. Mene osoitteeseen https://www.ticketmaster.fi/event/hifk-fotboll-kausikortti-2018-2019-lippuja/221829
tai ticketmaster.fi ja laita hakusanaksi HIFK Fotboll.

2. Valitse kausikorttityyppi. Kausikortteja on kolmea eri tyyppiä:
Fanikatsomo / Klacken 160 € + Käsittelykulu
Pääkatsomo / De Stärnprydda 160 € + Käsittelykulu
Alennusryhmien* Kausikortit (7-16V.) 100€ + Käsittelykulu

*Alennusryhmät: Lapset/Nuoret 7 – 16 v., Eläkeläiset, opiskelijat ja varusmiehet.
Alennusryhmän kausikortti voi olla Pääkatsomoon (De Stärnprydda) tai Fanikatsomoon (Klacken).

Kaikki HIFK Fotboll 2018 Kausikortit myydään numeroimattomille paikoille.

3. Kausikorttisi ovat nyt varattuna. Sinulla on 10 minuuttia aikaa tarkistaa tilauksesi.

4. Kun olet vahvistamassa tilaustasi, valitse toimitustavaksi ”e-Ticket – Sähköinen lippu”. Sen valitsemalla Ticketmasterin järjestelmä lähettää sinulle vahvistusviestin antamaasi sähköpostiosoitteeseen. Tämän jälkeen valitse haluamasi maksutapa. Jos haluat maksaa käteisellä tai kulttuuriseteleillä, voit käydä Ticketmasterin lippukaupassa tilaamassa kausikorttisi. Lähimmän lippukaupan voit tarkistaa tästä listasta.

5. Lue ja hyväksy kaupan ehdot. Paina tämän jälkeen ”vahvista tilaus”. Tämän jälkeen palvelu siirtyy ostotapahtumaan. Kun ostotapahtuma on valmis, saat varausvahvistuksen ja sähköpostilipun, jossa on vahvistus siitä, että olet ostanut HIFK Fotbollin kausikortin kaudelle 2018. Korttisi tullaan postittamaan antamaasi kotiosoitteeseen helmikuusta 2018 lähtien.

6. Nosta kädet pystyyn ja tuuleta kovaäänisesti – olet HIFK:n kausikorttiomistaja!

Onko HIFK Fotboll 2018 Kausikortti voimassa Suomen Cupin peleissä?
HIFK Fotboll 2018 Kausikortti ei ole voimassa Suomen Cupin peleissä.

Missä HIFK Fotboll pelaa kaudella 2018?
HIFK Fotbollin kotikenttävaihtoehtoja on nimetty Ykkösen lisenssihakemukseen kaksi: Oulunkylän kenttä
(Ogeli) ja Töölön pallokenttä (Bollis). Molempien kenttävaihtoehtojen osalta käydään osalta erilliset
neuvottelut kenttää hallinnoivien tahojen kanssa.

Olen ollut pääkatsomon kausikorttilainen 2015-2017, lähetetäänkö minulle tuttuun tapaan laskua kotiin?
Ei. Kaikki kausikortit kaudelle 2018 täytyy ostaa Ticketmasterin verkkokaupasta tai palvelupisteeltä.

Mistä HIFK tietää minne kausikortti tulee lähettää?
Ostaessasi kausikortin sinun tulee rekisteröityä Ticketmasterin käyttäjäksi. Rekisteröityessäsi sinun tulee
ilmoittaa kotiosoitteesi. Kausikortti lähetetään antamaasi osoitteeseen.

Voinko ostaa kausikortin lahjaksi tai kaverille?
Kyllä. Huomioitavaa on, että yksi kausikortti on aina rekisteröity tilauksen tekijälle, jonka nimellä
kortti/kortit ovat Ticketmasterin järjestelmässä. Myös lahjaksi tilattu kausikortti sekä kausikorttilaisille
suunnatut tarjoukset tullaan lähettämään kausikortin tilaajan osoitteeseen.

Milloin saan kausikorttini?
Kausikortit postitetaan helmikuusta lähtien kerran kahdessa viikossa.

Voinko pitää vanhan kausikorttini vai saanko uuden?
Kauden 2017 kausikorttia ei voi käyttää kaudella 2018. Jokaisen kausikortin uusinut asiakas saa uuden
kausikortin kaudelle 2018.

Mikäli tarvitset lisätietoja HIFK Fotboll 2018 Kausikortteihin liittyen, lähetäthän meille viestiä
osoitteeseen: .
Vastauksia kausikorttien ostamiseen liittyviin kysymyksiin antaa myös Ticketmasterin asiakaspalvelu.