Rami Hakanpää, 47, vahvistaa loppukauden ajan HIFK:n valmennustiimiä. Kalle Vasse jatkaa HIFK:n päävalmentajana.
Hakanpää on toiminut Pallokerho Keski-Uusimaan päävalmentajana yhdeksän kauden ajan vuosina 2016-2024, jossa nosti seuran Kakkosesta Ykköseen. Kaudella 2025 hän toimi NJS:n päävalmentajana Kakkosessa.
Pelaajaurallaan porilaislähtöinen Hakanpää pelasi yli 300 Veikkausliiga-ottelua ja voitti yhteensä viisi Suomen mestaruutta. Maajoukkueurallaan hän pelasi 5 A-maaottelua ja yli 40 nuorten maaottelua.
Hakanpää oli mukana joukkueen harjoituksissa ensimmäistä kertaa tiistaina.
– Ensimmäiset treenit takana ja hyvän näköistä tekemistä pelaajilta. Kokonaisuudessaan on jäänyt todella hyvä maku joukkueesta, valmennuksesta ja taustoista, Hakanpää kertoo.
– Oma tunnelmani on hieman hämmentynyt, kun ajatus oli alunperin pitää välivuosi valmentamisesta. Mutta innolla palaan takaisin näihin kuvioihin!
IFK Helsingfors Fotboll AB:n puheenjohtaja Antti Kaiponen on erittäin tyytyväinen uuteen vahvistukseen.
– Rambon saaminen mukaan tässä kohtaa kautta on meille todella hieno juttu. Hän tuo mukanaan paljon kokemusta suomalaisesta jalkapallosta niin pelaajana kuin valmentajana, ja ennen kaikkea vahvaa valmennusosaamista sekä hyvää ymmärrystä pelistä. Meillä on paljon pelattavaa jäljellä, ja nyt kaikki fokus on siinä, että saamme tästä kaudesta mahdollisimman paljon irti, Kaiponen vakuuttaa.