HIFK:n ja Kiffenin välinen ottelu oli kaksijakoinen. 1136 katsojalle tarjottiin viihdettä koko rahalla, kun HIFK johti ottelua jo kolmella maalilla, mutta Kiffen nousi lopulta tasapeliin. Tämän otteluraportin tarjoaa Pentel, joka valmistaa laadukkaita kirjoitus- ja väritystarpeita jokaisen tarpeisiin.
HIFK – Kiffen 3–3
Miesten Kakkonen A-lohko
Maanantai 18.5.2026 19.00
Yleisömäärä: 1136
Kiffen aloitti ottelun vahvasti ja pääsi jo ensimmäisen kympin aikana useamman kerran HIFK:n boksiin, mutta Sam Jammeh onnistui torjumaan vieraiden lopulta kevyeksi jääneet yritykset.
Ottelun avausmaali syntyi hieman yllättäen, kun Kiffenin maalivahti Robin Källmanin syöttö epäonnistui Aleksi Wahlmanin prässätessä. Wahlman pääsi laittamaan pallon maaliin ja vei HIFK:n johtoon 35. peliminuutilla.
HIFK aloitti toisen puoliajan vahvemmin ja tuplasi johtonsa heti toisen jakson alussa. Rico Finnäs antoi laadukkaan kulmapotkun, jonka Willem Haapiainen puski yläriman ja Kiffen-puolustuksen kautta maaliin.
Viisi minuuttia edellisestä Haapiainen yritti kääntää pallon maalin eteen Kiffenin boksissa, mutta pallo osui Kiffen-kapteeni Arttu Loukiaisen käteen ja HIFK:lle tuomittiin rangaistuspotku. Erikson Carlos sijoitti pilkun vasempaan alakulmaan ja vei Tähtirinnat kolmen maalin johtoon.
3–0-tilanteessa ottelu siirtyi jälleen Kiffenin haltuun. Kavennus syntyi 70. peliminuutilla, kun Arttu Mäkinen pujotteli vasemmalta HIFK-puolustajien ohi ja siirsi pallon maalin eteen Jimi Kovalaiselle, joka iski pallon maaliin.
Kiffenin paine tuotti seuraavan kerran tulosta juuri ennen lisäajan alkamista, Benjamin Thurling antoi oikealta vapaapotkun, jonka Romy Nevalainen puski maaliin. Loppulukemat syntyivät kolme minuuttia myöhemmin, kun Romy Nevalainen osui toistamiseen ja puski kulmapotkutilanteessa pelin tasoihin.
HIFK sai vielä kahdeksannella lisäminuutilla loistavan mahdollisuuden, kun Mohamed Lassouedia rikottiin vasemmalla laidalla. Rico Finnäsin sivuvapaapotku löysi maalin edestä Aapo Hyppösen, jonka pusku suuntautui kuitenkin ohi Kiffen-maalin. Tämä jäi ottelun viimeiseksi tilanteeksi, joten HIFK joutui tyytymään yhteen pisteeseen.
HIFK:n päävalmentaja Telmo Manninen oli luonnollisesti pettynyt ottelun jälkeen.
– Matsin jälkeen vi**tti kuin pientä oravaa, mutta hyvä että tämä tapahtui nyt eikä kauden ratkaisupeleissä. Ottelun lopun pelaaminen ja johtoaseman suojeleminen ovat taitolajeja, joissa meidän pitää vielä kehittyä. Boxin puolustaminen heikkeni loppua kohden, ja tällä sarjatasolla vastustaja kyllä rankaisee virheistä nopeasti, Manninen harmittelee.
– Ottelu oli hyvin kaksijakoinen. Kiffen aloitti vahvasti, mutta mitä pidemmälle peli eteni, sitä paremmin pääsimme mukaan otteluun, totuimme alustaan ja löysimme tiloja hyökätä. Ensimmäisen jakson loppu ja toisen jakson alku olivat meiltä erittäin vahvaa pelaamista, mutta viimeinen 20-minuuttinen kääntyi selvästi Kiffenin hallintaan.
– Otteluruuhka ja loukkaantumiset ovat kuormittaneet joukkuetta. Samalla nämä ovat niitä hetkiä, joissa pitää näyttää sitoutuminen joukkueeseen. Pelin hyvät ja heikot asiat käydään läpi harjoituksissa, vahvuudet pyritään säilyttämään ja heikkouksia kehittämään ennen seuraavaa ottelua. Nyt tärkeää on myös saada kuormitusta tasattua ja välttää uusia loukkaantumisia, jotta joukkue pääsee mahdollisimman tuoreena HPS-otteluun, Manninen päättää.