Viime keväänä SM-hopeaa voittaneen HIFK:n kausi Naisten Futsal-liigassa käynnistyy lokakuun ensimmäisenä viikonloppuna. Kausi alkaa kahdella vierasottelulla, joista ensimmäinen pelataan Jyväskylässä Palokan Rientoa vastaan sunnuntaina 5. lokakuuta.
Kotiavaus on puolestaan ohjelmassa sarjakauden kolmannella kierroksella. HIFK:n ensimmäiseen kotiotteluun saapuu niin ikään vieraita Jyväskylästä, kun Riemu saapuu Pirkkolaan sunnuntaina 19. lokakuuta klo 13.00 alkavaan otteluun.
HIFK:n ohjelmassa on ollut myös muutamia harjoitusotteluita muita liigajoukkueita vastaan ennen varsinaisen kauden alkua. Syyskuun alussa joukkue kaatoi EBK:n maalein 4-2 Latokartanon hallissa, minkä jälkeen luvassa oli kaksi vierasottelua. Sekä hallitsevaa mestaria RaiFu:a että Mad Maxia vastaan kirjattiin lopputulokseksi 2-2-tasapeli.
Kausikortit myynnissä HIFK:n nettikaupassa
Kauden 2025-2026 futsalkausikortit ovat nyt myynnissä HIFK:n nettikaupassa! Kortit maksavat 60 euroa/kpl ja sisältävät HIFK:n kaikki 11 kotiottelua Pirkkolan palloiluhallissa. Pudotuspeleissä kotiotteluiden irtoliput saa kausikorttia näyttämällä puoleen hintaan.
Tällä kaudella voit myös ostaa Kamrat-kausikortin hintaan 100 euroa ja olla siten mukana tukemassa joukkuetta hieman enemmän. Kun tilaat Kamrat-kausikortin, saat kausikorttisi oman suosikkipelaajasi kuvalla ja nimikirjoituksella.
Osta kausikorttisi tästä

Selja Laine ja Jenny Peltonen edustavat alkavalla kaudella HIFK:ta. Kuva: Viktor Fagerudd.
Joukkue valmistautuu uuteen kauteen
Valmistelut tulevaa kautta varten käynnistyivät jo pian hopeamitaleiden jaon jälkeen, kun päävalmentaja Ilkka ”Bruno” Someron jatkosopimus julkistettiin kesäkuun alussa.
Myös pelaajistossa on viime kauteen verrattuna paljon jatkuvuutta. Tähän mennessä tiedossa olevat joukkueessa jatkavat pelaajat ovat Sandra Lind, Karoliina Kröger, Tiia Elonsalo, Vilma Terävä, Hanna Halonen, Siiri Aho, Annette Korin, Bea Asp, Tytti-Maria Mikkola ja Lotta Hiihtola.
Uusina pelaajina joukkueeseen ovat liittyneet vuoden vanhempainvapaan jälkeen paluun tekevä Dali Meller, FC Seinäjoen riveistä siirtynyt Jenny Peltonen sekä Mad Maxista HIFK:hon palaava Selja Laine.
HIFK tekee alkavalla kaudella yhteistyötä Futsal-Ykkösessä pelaavan Tervakosken Padon kanssa. Yhteistyön myötä HIFK pystyy tarjoamaan pelaajilleen peliaikaa myös sarjaporrasta alempana, mikä mahdollistaa etenkin joukkueen nuoremmille pelaajille hyvän kehityspolun kohti isompia peliminuutteja Futsal-liigassa tulevaisuudessa.