Skip to main content

Jani-Petteri Massinen edustaa ensi kaudella HIFK:ta.

Eri espoolaisseuroja uransa aikana edustanut 25-vuotias Massinen siirtyy HIFK:hon riveihin FC Espoosta. Viime kauden aikana laiturille kertyi espoolaisseuran riveissä 17 Kolmosen ottelua, joissa hän viimeisteli viisi maalia. Suurimman osan urastaan Massinen on viettänyt Kolmosessa, jossa hän on edustanut FC Espoon lisäksi SexyPöxyjä ja EPS:n kakkosjoukkuetta. Tämän lisäksi hän on pelannut yhteensä kuusi ottelua Kakkosessa kausilla 2020 ja 2022.

HIFK:n kanssa jo pidempään harjoittelut sekä muutamassa harjoitusottelussa testipelaajana pelannut Massinen on ollut tyytyväinen meininkiin uudessa seurassaan.

– Liityn mukaan HIFK:hon hyvillä fiiliksillä ja on hieno päästä pelaamaan tässä seurassa. Treeneissä on ollut hyvä meininki ja meillä on kasassa kova joukkue, kertoo Massinen.

Pelaajatilanne 9.2.2025:

Alex Hendren (maalivahti)
Sam Jammeh (maalivahti)
Teddy Schalin (maalivahti)
Rico Finnäs (puolustaja)
Obinna Nzeh (puolustaja)
Niko Turunen (puolustaja)
Elias Kaukamo (puolustaja)
Niilo Pirttinen (puolustaja)
Tomi Kurvinen (puolustaja)
Eero Karjalainen (puolustaja)
Nico Orenius (puolustaja)
Aatos Rajanummi (keskikenttä)
Noa Kiema (keskikenttä)
Niko Hukka (keskikenttä)
Arttu Auranen (keskikenttä)
Antti Ulmanen (hyökkääjä)
Moritz Mäkelä (hyökkääjä)
Erikson Carlos (hyökkääjä)
Saboor Salim (hyökkääjä)
Nikolas Saira (hyökkääjä)
Jani-Petteri Massinen (hyökkääjä)

Lue tästä lisää HIFK:n uudesta yhteisömallista ja lähde mukaan jalkapalloseuran omistajaksi. Kausikortin ensi kauden kotiotteluihin voit puolestaan hankkia tästä!