Skip to main content

Helsingin IFK on tehnyt sopimuksen uuden päävalmentajan kanssa, joka esitellään tiistaina 21.12. iltapäivällä järjestettävässä tiedotustilaisuudessa.

– Prosessi uuden päävalmentajan löytämiseksi oli perusteellinen ja olemme todella iloisia lopputuloksesta. Tämä antaa meille hyvät lähtökohdat valmistautua tulevaan kauteen ja kehittää seuraa entistä parempiin suorituksiin niin kentällä kuin sen ulkopuolella, kommentoi seuran puheenjohtaja Heikki Pajunen.

Viime kaudella HIFK saavutti seuran historian parhaan sijoituksen miesten pääsarjassa 50 vuoteen. Kauden päätteeksi päävalmentaja Joaquín Gómez siirtyi kuitenkin Seinäjoelle SJK:n riveihin ja tähtirinnoilla oli edessä uuden valmennustiimin kasaaminen. Tämä työ on nyt saatu päätökseen ja tiistaina on aika kuulla uuden päävalmentajan ajatuksia tulevasta kaudesta.