Skip to main content

TIEDOTUS

HIFK järjesti tiedotustilaisuuden maanantaina 10.11.2014 Töölön jalkapallostadionilla. Aiheina olivat ensi kauden pelaajarunko, pelipaikka, päävalmentajan julkaisu ja HIFK:n tuleva osakeanti.

PÄÄVALMENTAJASOPIMUS

Jani Honkavaara jatkaa HIFK:n päävalmentajana 1-vuotisella sopimuksella. Honkavaara, 38, on nostanut HIFK:n kaksi kertaa Kakkosesta Ykköseen ja nyt kertaalleen Ykkösestä Veikkausliigaan.

RUNKOPELAAJIEN JATKOSOPIMUKSET JA YKSI UUSI PELAAJASOPIMUS

Mika Johansson, 30, maalivahti, 1 v

Kokenut maalivahti palasi HIFK:hon elokuussa. HIFK ei hävinnyt yhtäkään ottelua Johanssonin ollessa maalissa ja hän oli tärkeä palanen HIFK:n nousijajoukkueessa. Johansson on pelannut Veikkausliigassa 22 ottelua, joista valtaosan MyPa:n paida kausina 2009-11.

Pauli Kuusijärvi, 28, keskuspuolustaja, 1 v

Kuusijärvi pelasi Matias Hännisen jälkeen isoimmat minuutit HIFK:n puolustuksessa päättyneellä kaudella. Kuusijärvi on pelannut Veikkausliigassa 26 ottelua (FC Honka, Haka) kausina 2011 ja 2012.

Matias Hänninen, 23, laitapuolustaja, 1 v

Hänninen on ehtinyt pelata nuoresta iästään huolimatta jo yli 100 sarjaottelua HIFK:n edustusjoukkueessa Ykkösessä ja Kakkosessa. Joukkueen ”teräsmies” (eniten pelannut pelaaja) kolmena viime kautena. Hänninen on ollut kolme kertaa nostamassa HIFK:ta ylemmälle sarjatasolle (2010, 2013, 2014). Valittiin HIFK:n vuoden pelaajaksi 2014.

Esa Terävä, 27, keskikenttäpelaaja, 1 v

Terävä on pelannut pitkään Ykkösessä (114 ottelua, 23 maalia), mutta ei vielä koskaan Veikkausliigassa. Joukkueen kapteeni kahtena viime kautena ja molemmilla kerroilla nousu. Pelasi HIFK:ssa jo parikymppisenä nuorukaisena Kakkosessa kaudella 2008.

Jukka Halme, 29, keskikenttäpelaaja, 1 v 

”Kallion Gattuso” on edustanut HIFK:ta kolmella eri sarjatasolla (Kolmonen, Kakkonen, Ykkönen) sekä juniorina C:hen saakka. Lisäksi Halme on ollut kolme kertaa nostamassa HIFK:ta ylemmälle sarjatasolle (2007, 2013, 2014). Pelannut pitkään Ykkösessä (125 ottelua, 12 maalia) ja debyytti Veikkausliigassa vielä edessä.

Eero Peltonen, 27, keskikenttäpelaaja 1 v

Peltonen palaa Veikkausliigaan pitkän tauon jälkeen. MyPa:ssa 34 ottelua/2 maalia kausina 2006 ja 2007. Todellinen sarjajyrä Ykkösessä: 166 ottelua, 52 maalia. Peltonen oli päättyneellä kaudella HIFK:n paras maalintekijä (12 maalia).

Nnaemeka Anyamele, 20, laitapuolustaja, 2 v

Anyamele siirtyy HIFK:n riveihin kaksivuotisella pelaajasopimuksella FC Hongasta. Alle 21-vuotiaiden maajoukkuepelaaja pelasi Hongan paidassa kahtena viime kautena 43 ottelua Veikkausliigassa, joissa laitapuolustaja teki 4 maalia.

ENSI KAUDEN PELIPAIKKA

HIFK on sopinut Helsingin Stadion Managementin kanssa, että tulee pelaamaan kotiottelunsa Töölön jalkapallostadionilla kaudella 2015.

OSAKEANTI

Seura on päättänyt oman pitkäaikaisen strategian mukaisesti kehittää toimintaansa osakeannilla. Osakeannin tuotoilla halutaan yksinomaan vahvistaa seuran organisaatiota. Asiasta päätettiin jo keväällä seuran vuosikokouksessa.

KAUSIKORTIT

Kausikortit kaudelle 2015 tulevat myyntiin maanantaina 17.11 Lippupalvelun verkkosivuille.

1. De Stjärnprydda, pääkatsomo, 250 e (24.12.2014 asti 200e)
2. IFK Klacken, pohjoispääty, 125 e (24.12.2014 asti 100 e)